Sollien, Helge
9 Sep 1894 -- 27 Nov 1972
Johannesdtr. Gaukum, Berte Helene
12 Dec 1860 -- 7 May 1946
Jakobsdtr. Steffensrud, Karine
7 Aug 1829 --
Olsdtr., Karen
1800 -- 18 May 1872
Larsen, Jacob
1804 -- 23 May 1888
Johannessen, Johannes
10 Oct 1813 -- 1 Aug 1885
Pedersdtr., Maria
1777 -- 10 Oct 1822
Christiansen, Johannes
1774 -- 24 Mar 1826
Evensen Sollien, Edvard
1 Jul 1860 -- 13 Aug 1918
Olsdtr., Karine
3 May 1832 -- 6 Jul 1909
Larsdtr., Agnete
20 Sep 1801 -- 11 Apr 1894
Johannesen, Ole Jacob
25 Mar 1805 -- 4 Nov 1895
Olsen, Even
31 Mar 1829 -- 29 Mar 1905
Eriksdtr., Berte
1797 -- 15 Aug 1840
Kristiansen, Ole
4 Mar 1794 -- 13 Mar 1870

Sollien, Helge

Facts

Sex: Male

Birth: 9 Sep 1894 Kollen, Gjestrum , Vestre Toten

Death: 27 Nov 1972

Christening

21 Oct 1894 Aas Kirke, Vestre Toten, Oppland S1

Burial

16 Apr 1973 Grue Prestegjeld

Confirmation

3 Oct 1909 Aas Kirke, Vestre Toten, Oppland S2

Census

1900 Kollen, Gjestrum , Vestre Toten S3

1910 Aasstuen Nedre, Rud, Vestre Toten S4

Event

ADDR: Address 1949 Elverum S5

Alias

Helge Sollien Hamar Arbeiderblad HelgeSollien_1972_minne HelgeSollien_1948

Notes

N1

Other

This data was last updated
This page was created 24 Jul 2019, 22:16:30

Parents

Evensen Sollien, Edvard
Johannesdtr. Gaukum, Berte Helene

Family - Sollien, Mathilde

Marriage:

N1: «»Minneord for Helge Sollien«» Tidligere kjøpmann Helge Sollien er død, 78 år gammel. Sollien var opprinnelig fra Gjøvik, men kom tidlig til Solør, der han i mange år drev forretning i Kaffegata på Flisa. Han grunnla her og opparbeidet en velrennomert forretning. Denne ble senere solgt til Simon Holter. Sollien drev så en kortere tid forretning i Hof, men flyttet så til Elverum der han blant annet kjøpte Gimlegården og etablerte engros-forretning. Han solgte denne til Haakon Kilen og flyttet så til Våler der han sammen med sin kone kjøpte Solvang. De kom senere tilbake til Flisa. Og fikk et hyggelig hjem på Rogneby. Sollien gikk i kompaniskap med Kåre Alstergren og de startet Flisa Møbelforretning. Sollien var med her så lenge helsen holdt. De siste årene har han vært mye plaget av sjukdom, men tålmodig bar han sine lidelser. Helge Sollien var en lun og stille mann. Han gikk fullt og helt opp i sitt kjøpmannskap. Med stor dyktighet ledet han sine forretninger og kunne glede seg over en stor kundekrets. (N48)

S1: Dåp (S2173) Page: https://www.digitalarkivet.no/view/255/pd00000008958385

S2: Helge Sollien (S18) Page: https://www.digitalarkivet.no/view/279/pk00000000752620

S3: Folketelling (S53) Page: url: https://www.digitalarkivet.no/census/rural-residence/bf01037092000383

S4: Folketelling (S2179) Page: https://www.digitalarkivet.no/census/person/pf01036442001977

S5: Adresseliste Elverum 1949 - 1950 (S2404)